Cell's Money Making Method
Introduction:
Hey guys, got a little bored so decided to share my little money making method, this isn't something that I have thought up, I'm sure many of you know about this method, but I bet most don't, hence why I'm sharing it xD
This method is basically a china wholesale method, however, it doesn't involve any fake phones, purses, bags, clothes, headphones or anything else you can think of that's been faked xD
So, onto the method =]
The Method:
It's basically selling Android TV boxes that have Kodi ( XBMC ) on them, and, because they have Kodi on them, that means they come packed with free movies, TV shows & live TV channels such as movie channels and sports, all free =]
How much is this going to cost me?
You can pick a box up from Aliexpress ( I prefer using them to DHgate as they seem to come a lot faster, mine are normally here within 15 days, keep in mind, I'm from the UK ).
1 box will cost you $32 ( HERE )
I started off with 1 box, I'm now buying in bulk 10 a time every week ( every Sunday xD ).
How much can I sell these for?
Just take a quick search on eBay, they sell for around $50 if you do it as Buy it Now, if you do an Auction you will probably get less, keep in mind, with using eBay/Amazon, you have fee's to pay, what you could do it set up your own website, but that would take to much time xD
I personally don't use eBay or Amazon, I sell locally using facebook and gumtree ( you could use craigslist but the design drives me crazy ).
The Money Math
Let's work out how much you could earn per box without selling on eBay.
1 box will cost you $32, you can sell that box for $50.
With that $50 you can buy another 1 box for $32 and ( this is a must ) DO NOT spend then remaining $18!!
So, now you have another 1 box & $18 profit, not bad to start with, so, let's say you sell your 2nd box for $50, now you have $50 + your $18 from the last box which gives you $68, so now, you can afford to buy 2 boxes.
You buy 2 boxes for $64 & sell them 2 for $100, now you can afford 4 boxes, do you see how this adds up xD
Let's say you want to start big and buy 10 boxes, that would cost you $320, now let's say you sell those 10 boxes for $50 each, that's $500, that's $280 in pure profit.
How well do these sell?
Very well, I personally sell about 4 a day within a 60 mile radius of my home.
CLICK HERE! - As you can see from this link, more than 13 sold yesterday ( 22-oct-2015 ).
Just think, I buy and sell 10 a week, that's $280 a week in pure profit just sat on my ass, if I decided to sell online id probably make more, but I'm to damn lazy :P
Hope this helped =]



![[Image: MtOuiI0.png]](https://i.imgur.com/MtOuiI0.png)